Gotowe okulary, co to takiego?

Okulary dostępne w aptece, drogerii, na targu czy stacji benzynowej to tak zwane "gotowe okulary". Są dostępne od ręki, tanie i wyglądem do złudzenia przypominają okulary wyrabiane przez Optyków. Ich wybór jest duży a ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Dobór najczęściej ogranicza się do wybrania ze stojaka tych, które w ocenie kupującego dają najlepszy efekt... Gotowe okulary poza wyglądem nie mają wiele wspólnego z "prawdziwymi" okularami. Już sama oprawa wykonana jest z dużo gorszych jakościowo materiałów, dotyczy to zarówno ramek z metalu jak i tych plastikowych. O ile słabej jakości oprawa może zwiastować krótki żywot gotowych okularów, to z zamontowanymi w nich soczewkami sprawa wygląda zupełnie inaczej. Plastik z którego są wykonywane jest zupełnie inny niż materiały stosowane przez producentów profesjonalnych soczewek okularowych. O powłoce antyrefleksyjnej nie może być mowy, czasami spotyka się jej zielonkawą imitację. Przede wszystkim, soczewki montowane w gotowych okualarach korekcyjnych mogą przyczynić się do powstania pewnych problemów ze wzrokiem.

Niebezpieczeństwo dla Twojego wzroku!

Aby okulary spełniały swoją rolę muszą być indywidualnie dobrane i dopasowane do danej osoby. Przy doborze uwzględnia się wiele czynników które nie są brane pod uwagę przy masowej produkcji gotowych okularów. Między innymi problem stwarza złe usytuowanie środków optycznych soczewek, które prawie nigdy nie pokrywa się z faktyczną odległością źrenic użytkownika. Równie ważne jest pionowe usytuowanie wspomnianych środków optycznych, inne w okularach do dali i inne w tych do czytania. Sprawdzane przez nas gotowe okulary prezentują pod tym względem olbrzymi rozrzut parametrów. Bywały przypadki, w których środek optyczny soczewki na jednym oku był zupełnie na innej wysokości niż w drugim! To całkowicie dyskwalifikuje takie okulary nawet do chwilowego wykorzystania! Kolejną sprawą jest nie uwzględnianie przez gotowe okulary różnowzroczności - oba szkła są zawsze tej samej mocy. Stwarza to duży problem ponieważ większość osób posiada niewielką różnicę w ostrości widzenia pomiędzy oczami, co za tym idzie korekcja też musi być różna. Podobna sprawa ma się z korekcją astygmatyzmu, który w przypadku gotowych okularów nie jest brany pod uwagę. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć czym to grozi. Reasumując, długotrwałe noszenie gotowych okularów jest niebezpieczne i prowadzi do zaburzeń widzenia, utraty ostrości wzroku, bólu i zawrotów głowy, uczucia zmęczenia, łzawienia i pieczenia oczu. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko wystąpienia zeza. Niestety większość problemów pojawia się dopiero po jakimś czasie, co utrudnia zorientowanie się, że przyczyną wystąpienia tej czy innej dolegliwości są właśnie gotowe okulary. Przeglądając strony internetowe można znaleźć jeszcze więcej zagrożeń i przykłady osób, które nabawiły się problemów ze wzrokiem nosząc "gotowiznę".

Jak i kiedy używać? Tylko w sytuacjach awaryjnych!

Z gotowych okularów można korzystać, ale w ograniczony sposób i tylko w pewnych przypadkach. Mowa tu o krótkotrwałym wykorzystaniu ich w zastępstwie np. zniszczonych lub zgubionych okularów do czytania, w czasie oczekiwania na nowe okulary od Optyka. W takim przypadku korzystanie z gotowych okularów należy ograniczyć tylko do niezbędnego minimum. Czynności wymagające korzystania z okularów do bliży przez dłuższy czas, np. lekturę książki, można rozpocząć dopiero po odbiorze właściwych okularów z Zakładu Optycznego.

Na większości par gotowych okularów nie znajdziemy niestety wskazówek dotyczących ich użytkowania. Na szczęście zdarzają się wyjątki, czyli odpowiedzialni importerzy tego towaru umieszczający na sprzedawanych wyrobach odpowiednie instrukcje. Natknęliśmy się np. na gotowe okulary z dołączoną dość wyczerpującą informacją dla użytkownika. Oto jej treść: "Okulary do czytania. Okulary poprawiające widzenie do okazjonalnego użytku dla osób, które mają jednakową wadę w obu oczach. Dobór odpowiednich okularów należy skonsultować z okulistą. Tylko regularne profesjonalne badania mogą dokładnie określić wadę. Wielkość dioptrii jest oznaczona na szkiełku oraz na wewnętrznej części jednego z zauszników. Odległość od środka optycznego może wynosić (PD) (mm) 58-66 - jest oznaczona na wewnętrznej części zausznika. Okulary wyłącznie do bliży. Nie stosować jednorazowo dłużej niż 1 godzinę. Nie stosować w czasie kierowania pojazdami mechanicznymi i patrząc w dal. Nie stosować jako okularów ochronnych, okulary są przeznaczone wyłącznie do czytania. Nie używać gdy szkła są uszkodzone. Przechowywać w etui na okulary, chronić przed zadrapaniem, czyścić miękką ściereczką. Wyprodukowano w Chinach."

Podsumowując, jeśli znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia i musimy skorzystać z gotowych okularów, wybierzmy te droższe i wizualnie lepiej wykonane. Najlepiej jeśli będą posiadały instrukcję użytkowania i dane importera. Jest szansa, że przynajmniej ich moc w miarę możliwości odpowiada deklarowanej a środki optyczne soczewek znajdują się mniej więcej symetrycznie względem siebie.

Naszym zdaniem

Gotowe okulary istnieją po to, aby stanowić chwilową pomoc, a nie dużo tańszą konkurencję dla okularów wyrabianych przez Optyków lub zupełnie zastąpić ich wyroby. Niestety duża część użytkowników "okularów z bazaru" nadużywa ich, czyli korzysta niezgodnie z przeznaczeniem. Niektórzy robią to celowo inni nieświadomie. Dla dobra jednych i drugich osoby takie trzeba edukować, dlatego apelujemy: jako ludzie świadomi, nie bądźmy obojętni i reagujmy w sytuacjach nadużywania gotowych okularów! Inna sprawa, że z ust ich zwolenników zazwyczaj pada zarzut, że Optycy każą sobie słono płacić za coś, co można nabyć gdzieś indziej już za parę złotych. Na nic zdają się tłumaczenia i apele o rozsądek w formuowaniu takich zarzutów. Przede wszystkim należy zastanowić się jaką faktyczną wartość mają gotowe okulary. Już sama niska cena powinna być dla nas alarmująca. W tych kilkunastu złotych jakie kosztują tego typu okulary musi zmieścić się zarobek azjatyckiego producenta, marża importera i finalnego sprzedawcy. Nie trudno wywnioskować, że ich produkcja kosztuje przysłowiowe "grosze". A jakiej jakości produkt możemy za tą wartość otrzymać? Odpowiedź jest prosta - niedostatecznej. Aby przedstawić sprawę w jednoznacznym świetle odpowiedzmy sobie na pytanie "z przymróżeniem oka": czy kupilibyśmy produkowany masowo gdzieś na Dalekim Wschodzie uniwersalny aparat ortodontyczny, gdyby taki istniał? Pewnie, że nie. To dlaczego kupujemy gotowe pomoce przeznaczone dla naszych oczu? Jedno i drugie wykonywane musi być na zamówienie z odpowiednich materiałów i przez specjalistę. Inaczej możemy nabawić się poważnych problemów, w tym wypadku ze wzrokiem. A oczu mamy jedną parę i musi nam wystarczyć na całe życie! Dbajmy więc o nie jak o coś bardzo cennego, regularnie badajmy i nie oszczędzajmy na nich. To przede wszystkim od nas samych zależy jak długo posłużą nam nasze oczy. A gałki ocznej nie da się przeszczepić... Przed zakupem gotowych okularów zastanówmy się zatem dwa razy!



obrazek